Droptica Team

Ścieżka kariery

Każdy dział posiada swoją unikalną 7-poziomową ścieżkę kariery, każda z nich jest dopasowana do wymagań, celów oraz formy Naszych zespołów. Wszystkie ścieżki są aktualizowane, a zmiany w nich zachodzące są cyklizne omawiane i dopasowywane do aktualnej sytuacji firmy oraz rynku. 

Poniżej znajdziesz przykład uproszczonej ścieżki kariery dla Programisty.

Poziomy 1-2 - Junior 

Poziomy 3-4 - Mid

Poziomy 5 - 6 - Senior 

Powyżej poziomu 5 możesz zdecydować, czy chcesz się rozwijać w kierunku zostania ekspertem w danym obszarze, czy tech leadem, który więcej pracuje z ludźmi z niższych poziomów. 

Ścieżka kariery programisty - poziomy

Trainee to początkujący programista bez lub z bardzo małym doświadczeniem. Jest to osoba bez komercyjnego doświadczenia w programowaniu. Zadaniem Trainee jest jak najszybszy rozwój, aby stać się członkiem zespołu, który go wspiera i dostarcza wartość.

Trainee wykonuje zadania treningowe i inne prace, mające na celu rozwinięcie jego doświadczenia. Może pracować na projekcie dla klienta, ale cała jego praca jest gruntownie sprawdzana przed jej oddaniem.

Na tym poziomie można być maksymalnie przez 6 miesięcy.

Junior Developer ma wystarczająco dużo doświadczenia, żeby być wartościowym członkiem zespołu. Ma podstawową znajomość programowania i narzędzi wykorzystywanych w Droptica. Cały czas jednym z jego ważniejszych zadań jest nauka, ale odbywa się ona podczas pracy na projektach dla klientów.

Programista junior w większości czasu pracuje pod nadzorem. Niekiedy kontaktuje się bezpośrednio z klientami w celu realizacji przydzielonych mu zadań.

Na tym poziomie można być maksymalnie przez 2 lata.

Developer 1 ma ugruntowane podstawy technologiczne, dostarcza dobrej jakości kod i skutecznie pracuje w dowolnych rozmiarów zespołach. Czuje się swobodnie ze swoim frameworkiem lub językiem programowania i samodzielnie dostarcza średnio skomplikowane zadania. Ciągle się uczy i doskonali swoje umiejętności techniczne, ale powoli zaczyna pomagać mniej doświadczonym programistom.

Developer 1 komunikuje się z klientem i zespołem jasno i skutecznie. Jednak jego praca jest choćby pobieżnie kontrolowana przez bardziej doświadczonego specjalistę.

Developer 2 posiada ugruntowane podstawy technologiczne i dostarcza jakościowy kod, a także efektywnie pracuje w zespołach dowolnych rozmiarów. Czuje się pewnie ze swoim językiem programowania lub frameworkiem i samodzielnie dostarcza zadania. Potrzebuje pomocy tylko w nietypowych, skomplikowanych przypadkach. Ciągle się kształci i wzmacnia swoje umiejętności techniczne, ale stopniowo zaczyna pomagać mniej doświadczonym programistom.

Developer 2 komunikuje się z klientem i zespołem klarownie i efektywnie. Może być samodzielnie oddelegowany do klienta, gdzie pracuje bez bezpośredniego nadzoru.

Senior ma bardzo dobre umiejętności w zakresie swojego języka programowania i frameworku, a także jest autorytetem technicznym dla mniej doświadczonych programistów. Umie im tłumaczyć niejasne kwestie i pomagać. Edukuje ich poprzez wsparcie oraz code review.

Senior skutecznie dostarcza najtrudniejsze zadania w projekcie, mimo iż w międzyczasie pomaga innym. Może również przyjmować odpowiedzialność za mniejsze projekty.

Senior Expert jest bardzo doświadczonym programistą. Ma szerokie doświadczenie zarówno w swoim frameworku, ale rozumie także inne. Jest filarem projektów, w których pracuje, ponieważ nie tylko dostarcza rozwiązania, ale także wspiera team leadera w zakresie podejmowania decyzji, planowania architektury i rozumienia specyfiki projektu. Senior Expert chętnie dzieli się swoim doświadczeniem z zespołami, w których pracuje oraz z innymi specjalistami w naszej firmie. 

Osoba na stanowisku PSE jest filarem wiedzy technicznej w Droptica. Posiada szeroką wiedzę domenową, często w wielu zakresach, którą umie się dzielić. Wywiera wpływ na wiele zespołów i projektów, pomagając tworzyć środowisko, w którym projekty dostarczane są skutecznie, przy użyciu optymalnych technologii.

Technical Lead odpowiada za projekt od strony technicznej. Może projektować architekturę, nadzorować jej wdrażanie czy robić code review. Monitoruje również ryzyka dla projektu i upewnia się że będzie on mógł spełnić wszystkie założenia biznesowe. Wspomaga również Project Managera w zarządzaniu zespołem programistów. 

Technical Lead jest bardzo doświadczonym programistą (wcześniej był Seniorem), ale nie musi umieć rozwiązywać wszystkich problemów technicznych. Oprócz pracy programistycznej, wspiera Project Managera w kontaktach z klientami i buduje z nimi relacje poprzez dzielenie się swoją wiedzą techniczną, wspieranie ich, uzgadnianie zakresu zadań oraz edukowanie. 

Software Engineering Manager jest line managerem dla innych programistów. Jest bezpośrednio odpowiedzialny za ich rozwój i ścieżkę kariery. Jego obowiązkiem jest również dbanie o to, aby projekty z jego zakresu odpowiedzialności były dostarczane na wysokim poziomie jakości. Współpracuje w tym celu z Project Managerami i Tech Leadami oraz z HR i innym działami. Buduje wraz z tymi specjalistami zespoły wdrożeniowe, biorąc pod uwagę specyfikę projektu i doświadczenie programistów. Następnie nadzoruje przebieg realizacji projektu na wysokim poziomie, angażując się mocniej w bardziej kluczowych momentach.

Pełen opis poziomów ścieżki kariery programisty znajduje się w naszym Progression framewrok. Udostępniamy go kandydatom na końcowych etapach rekrutacji. 

Od Junior Developera do Tech Leadera

Bartek dołączył do Droptica w 2014 roku na stanowisku Junior Drupal Developera. Teraz jest Tech Leaderem. 

Posłuchaj jak wyglądała ścieżka kariery Bartka.

 

Droptica Office

Dołącz do nas!